logonačítám

O projektu

Jedná se o jednoduchou stránku umožňující zobrazit informace o posledním výskytu vozidel městské hromadné dopravy. Může se hodit například fotografům za účelem vyhledání vozidla pro plánování fotografické kompozice, nebo třeba fandům dopravy, kteří zjišťují nasazení vozidel na linkách.

Použití

Hlavní stránka je ta úvodní, dostanete se na ni kliknutím na logo, nebo kliknutím na ikonu domů (domeček). Zde je zobrazen seznam všech aktuálně zaznamenaných vozů (prvotní testovací sběr dat je od 1. 1. 2020).
Na stránce je několik použitých barev. Zde je vysvětlení.

Barvy u čísla vozu

  • červená značí tramvaj
  • zelená trolejbus
  • modrá autobus

Barvy podkladu

  • zelená značí vůz zaznamenaný v provozu v poslední hodině
  • žlutá značí vůz zaznamenaný v posledních 24 hodinách
  • červená značí vůz zaznamenaný v posledním měsíci
  • šedá značí vůz zaznamenaný déle než před měsícem či vozy bez záznamu
  • neuvedené vozy nebyly zaznamenány v provozu ani jednou a nejsou v systému

U některých vozů označených zelenou barvou je možné vidět tučně zvýrazněný čas posledního údaje. Tyto záznamy značí, že jsou novější než 10 minut. Po najetí myší na čas je uvedena poslední zaznamenaná stanice (je-li uvedena).

Filtr

Ikona filtru na hlavní stránce umožní vyfiltrovat zobrazené dopravní prostředky dle typu. Načítání stránek se zrychlí pokud se nezobrazují všechny hodnoty. Ve filtru je možné zapnutí zobrazení již vyřazených vozidel, která se ve výchozím stavu nezobrazují.

Oblíbené

Ikona hvězdy v horním menu zobrazí aktuální polohu oblíbených vozů. Pokud vůz nebyl v posledních 5 minutách zaznamenán je u něj zobrazena ikona ruky. Tato ikona značí, že je vůz mimo linku například čeká na smyčce, nebo již je ve vozovně. Vozy do oblíbených je možno přidat kliknutím na ikonu hvězdy vedle vozu na úvodní stránce. Oblíbené vozy jsou uloženy v Cookies takže je potřeba je mít povolené pro využívání této funkce. Vyřazené vozy se automaticky z oblíbených odstraní.

Detail vozu

Kliknutím na číslo vozu se dostanete na stránku detailu. Zde jsou uvedeny záznamy z pohybu vozu na lince, vždy jeden záznam pro jeden spoj.
Je zde možné také použít filtr. Filtrovat lze záznamy dle data odkdy dokdy byly pořízeny.

Detail linky

Při kliknutí na číslo linky se zobrazí všechny vozy na lince zachycené v daný den. Pomocí filtru je možné zobrazit záznamy jiného dne.

Soupravy

Tramvajové vozy je možné spojovat do souprav. Na stránce o soupravách naleznete aktuálně zaznamenané dvojice (trojice) vozů. U druhých (a třetích) vozu je možné počítat s určitou chybovosti která se pak může přenášet do seznamu linek kde byl vůz vypraven. Je to dáno tím, že soupravy jsou do systému zadávány ručně a aktuální stav se tedy mohl od posledního zadání již změnit.

Mobilní zařízení

Při vývoji byl dáván velký důraz na mobilní zařízení, aby bylo možné systém použít i venku na mobilu. Stránky jsou tedy co nejvíc optimalizovány pro mobil (při zobrazení na výšku i na šířku). Je možné si stránku v mobilu uložit na plochu jako aplikaci. V systému Apple iOS stačí stránky otevřít v prohlížeči Safari a zvolit Sdílet a dole vybrat volbu „Přidat na plochu“. U systému Android sám prohlížeč po návštěvě stránek zobrazí dotaz zda umístit stránku na plochu. Takto umístěné stránky pak můžete spouštět přímo z plochy bez nutnosti nejprve zapínat internetový prohlížeč.

Kontakt

Připomínky a náměty na zlepšení můžete zasílat na e-mailovou adresu info@ttraffic.eu